Quantcast
Channel: Šalčininkų Lietuvos Tūkstantmečio gimnazija – Voruta
Viewing all articles
Browse latest Browse all 21

Šventinė Lietuvos valstybės atkūrimo diena Šalčininkuose

0
0

Jovita NIŪNIAVAITĖ-LESIENĖ, Vilnius

2013 m. vasario 16-oji Šalčininkuose buvo iškilmingai paminėta Lietuvos Valstybės atkūrimo diena. Šventė prasidėjo Šalčininkų šv. Apaštalo Petro bažnyčioje, kurioje 10 val. buvo aukojamos šv. Mišios.

Po pamaldų vyko iškilminga karių eisena, kurioje žygiavo Krašto apsaugos savanorių pajėgų, Didžiosios Kovos apygardos (DKA) 8-osios rinktinės kariai – savanoriai, Lietuvos šaulių sąjungos (LŠS) Karaliaus Mindaugo 10-osios rinktinės šauliai ir Šalčininkų visuomenė. Šalčininkuose iškilmingos eisenos, skirtos Vasario 16-ajai, vyksta jau nuo 1995 m. Uniformuoti kariškiai demonstravo ne karinę galią, o glaudžią sąsają su Lietuvos piliečiais. Visi eisenos dalyviai žygiavo pagrindine Vilniaus gatve į Šalčininkų Lietuvos tūkstantmečio gimnaziją, kur iškilmingai pakelta Lietuvos trispalvė. Po to žygeiviai ragavo kareivišką košę, bendravo prie arbatos puodelio.

Gimnazijoje Kauno Vytauto Didžiojo karo muziejus organizavo parodą, skirtą Lietuvos valstybės atkūrimo dienai.

11.30 val. gimnazijos aktų salėje įvyko iškilmingas minėjimas ir mokinių koncertas. Minėjimo pradžioje buvo sugiedotas Lietuvos himnas. Po to kalbėjo dr. Antanas Tyla, ,,Vilnijos“ draugijos pirmininko pavaduotoja Nijolė Balčiūnienė, gimnazijos direktorius Vidmantas Žilius.

14 val. kitoje gimnazijos salėje vyko Antano Lesio ir Jovitos Niūniavaitės-Lesienės knygos „Kova už Šalčininkų kraštą ir lietuvybės išsaugojimą“ (Vilnius, Versmė, 2012) pristatymas.

Šį renginį organizavo ir vedė atsargos pulkininkas Arūnas Dudavičius. Knygos pristatymo pradžioje tylos minute buvo pagerbti Šalčios žemės kovotojai, žuvę už Lietuvos laisvę: mokytojai, Lietuvos kariuomenės savanoriai, karininkai, Lietuvos Šaulių sąjungos nariai, rezistentai, Sibiro tremtiniai bei kiti.

Plk. A. Dudavičius tarė įžanginį žodį, kviesdamas pasvarstyti, kas yra pasiaukojimas savo tautai ir valstybei. Jis kalbėjo: Knyga ,,Kova už Šalčininkų kraštą ir lietuvybės išsaugojimą“ – tai gyvas liudijimas apie Šalčininkų krašto lietuvybės išsaugojimo dramą. Knygoje autoriai paprastai, bet labai vaizdžiai atskleidžia lietuviškų mokyklų mokytojų pasiaukojamą darbą, jų tikėjimą šio krašto atlietuvinimo idėja. Mokytojų, kurie, nepabūgę pavojų, skatino mokinius, jų tėvelius ir vietinius gyventojus kalbėti gimtąja lietuvių kalba, pažinti Lietuvos istoriją, puoselėti lietuviškus papročius ir etninę kultūrą. Tik perskaitę knygą ir pažvelgę į to meto kuklias nuotraukas suprasime, kad šie lietuvybės puoselėtojai – mokytojai – perdavė mums, nepriklausomos Lietuvos piliečiams, tokias vertybes kaip tautiškumas, patriotizmas, pasiaukojimas, žmogiškumas, drąsa ir pasitikėjimas lietuvišku žodžiu‘‘. Taip pat padedant skaidrėms supažindino su knygos turiniu ir joje esančiomis fotonuotraukomis.

Apie knygos pagrindinę idėją, jos atsiradimo priežastis kalbėjo šio leidinio asakingasis redaktorius, „Versmės“ leidyklos projektų vadovas Andrius Biziulevičius.

Knygos autoriai susirinkusiems atskleidė priežastis, paskatinusias parašyti šią knygą, papasakojo apie darbą Lietuvos archyvuose, dalyvavimą „Versmės“ lokalinių-mokslinių monografijų „Aukštadvaris“, „Semeliškės“, „Dūkštas“ ekspedicijose.

Gimnazijos mokiniai, padedami istorijos mokytojos Lauros Valainienės, nuoširdžiai ir emocingai pateikė savo įspūdžius apie perskaitytą knygą ,,Kova už Šalčininkų kraštą ir lietuvybės išsaugojimą“.

Renginio antroje dalyje vyko diskusija tema „Ar tokio pobūdžio knygos skatina visuomenę kovoti už lietuvybės išsaugojimą savo žemėje ir ugdo patriotizmą?“. Savo mintimis pasidalino Lietuvos švietimo draugijos „Rytas“ pirmininkas Algimantas Masaitis, buvęs Eišiškių Stanislovo Rapalionio gimnazijos direktorius Vytautas Dailidka ir Šalčininkų Lietuvos 1000-mečio gimnazijos direktorius V. Žilius. Jis kalbėjo: ,,Ši knyga turi gulti ant kiekvieno seimo nario stalo, gal tada Lietuvos vyriausybė skirs deramą dėmesį švietimo Pietryčių Lietuvoje, ypač Šalčininkų krašte, susidariusiai situacijai taisyti.“

Knygos pristatyme kalbėjo žuvusio pasieniečio Gintaro Žagunio motina Aldona Žagunienė.

Gintaras Žagunis (1957–1991) Šalčininkų užkados Dieveniškių ruožo patrulinės tarnybos baro pamainos viršininkas. Lemtingąją 1991 m. gegužės 19-osios naktį jo tykojo mirtis – iš Baltarusiojos atvažiavę ginkluoti vyrai nutraukė jauno žmogaus gyvybę.

G. Žagunis apdovanotas Krašto apsaugos departamento padekos raštu. Po mirties – Pirmojo laipsnio Vyčio Kryžiaus ordinu, taip pat Šaulių Žvaigždės ordinu, Sausio 13-osios atminimo medaliu.

Ponia A. Žagunienė padėkojo knygos, kurioje rašoma ir apie jos sūnų, autoriams už puikią knygą, „Versmės“ leidyklos vadovui Petrui Jonušui, knygos vyr. redaktoriui A. Biuzelevičiui. Ji pasidalijo savo mintimis apie lietuviškumo išsaugojimą Šalčios žemėje.

Renginiui baigiantis diskusijos ir pokalbiai persikėlė į mažesnius ratelius, buvo galima išgerti kavos ir arbatos, gauti knygos autorių autografus.

Vasario 16-osios šventėje dalyvavo: dr. A. Tyla, LR Sveikatos mokslų universiteto prof. A. Šeškevičius, ,,Ryto“ draugijos pirmininkas A. Masaitis, ,,Vilnijos“ pirmininko pavaduotoja N. Balčiūnienė, LR Švietimo ir mokslo ministerijos regioninių mokyklų sk. vyr. spec. V. Vancevičius, knygos ,,Kova už Šalčininkų kraštą ir lietuvybės išsaugojimą“ autoriai – A. Lesys ir J. Niūniavaitė-Lesienė, žuvusio Lietuvos pasieniečio G. Žagunio motina A. Žagunienė, Lietuvos šaulių sąjungos (LŠS) Karaliaus Mindaugo Vilniaus 10-osios šaulių rinktinės vadas T. Grabauskas, 11-osios kuopos vadas viršila E. Tamulynas, „Lietuvos aido“ korespondentė L. Veličkaitė, kitų Šalčininkų rajono mokyklų mokytojai, „Šalčios žemė“ bendruomenės nariai, gimnazijos mokytojai ir gimnazistai, gimnazistai, S. Rapolionio gimnazijos buvęs direktorius V. Dailidka ir kt.

Šventę organizavo Šalčininkų Lietuvos tūkstantmečio gimnazija ir bendruomenė „Šalčios žemė“.

Autorės, Antano Lesio, Arūno Dudavičiaus, Jurgitos Brasiūnaitės nuotr.

Nuotraukose:

1. Į Vasario 16-osios minėjimo renginį atžygiavo šauliai ir kariai savanoriai

2. Trispalvės pagerbimas

3. Šventės organizatoriai ir svečiai. Iš kairės: dr. Antanas Tyla, ,,Ryto“ draugijos pirmininkas Algimantas Masaitis, knygos ,,Kova už Šalčininkų kraštą ir lietuvybės išsaugojimą“ autoriai Jovita Niūniavaitė-Lesienė ir Antanas Lesys, viršila Eimantas Tamulynas, gimnazijos direktorius Vidmantas Žilius, LR Švietimo ir mokslo ministerijos regioninių mokyklų sk. vyr. spec. Vidmantas Vancavičius, ,,Vilnijos“ draugijos pavaduotoja Nijolė Balčiūnienė, ats. majoras Vytautas Adamonis, ats. pulkininkas Arūnas Dudavičius, LR Sveikatos mokslų universiteto prof. Arvydas Šeškevičius, ats. majoras Henrikas Narščius, Šalčininkų šaulių 11-os kuopos būrio vadas Vytautas Tamulynas.

4. Kalba dr. Antanas Tyla

5. Lietuvių liaudies šokis

6. Knygos knygos „Kova už Šalčininkų kraštą ir lietuvybės išsaugojimą“ viršelis

The post Šventinė Lietuvos valstybės atkūrimo diena Šalčininkuose appeared first on Voruta.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 21

Latest Images

Trending Articles